Köpeklerde En Çok Görülen 8 Hastalık
Köpeklerde En Çok Görülen 8 Hastalık

Köpeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Köpeğinizin bir rahatsızlığının olup olmadığını anlamanız için alışkanlıklarındaki değişikliklere dikkat etmeniz gerekir. Bazı semptomlar,kusma ya da ishal gibi gözle görülmez ;  bunun yerine bazen yorgunluk, halsizlik, yeme alışkanlıklarında değişim gibi belirtilere rastlanabilir. Köpeklerde en çok görülen hastalıklar şunlardır:

1-) Kulak İltihabı

Kulak iltihabı en çok İspanyol Cocker ve Bloodhound gibi uzun kulaklı köpek ırklarında görülür. Fakat sürekli ıslanan veya nemli kalan köpekleri de etkileyebilir.

Eğer köpeğiniz sürekli kulaklarını kaşımaya çalışıyorsa ve kafasını sürekli sallıyorsa ya da evcil hayvanınız size yaklaştığında kulaklarında kötü kokan sarımsı bir sıvı tespit ederseniz, muhtemelen kulaklarında iltihap vardır.

2-) Köpek Gençlik Hastalığı

Neyse ki, bu hastalığın aşısı var. Fakat oldukça bulaşıcı olan bu hastalık aşılanmamış veya henüz birkaç haftalık olan köpekler için ölümcül olabilir.

Köpeklerde gençlik hastalığı bazı zamanlar teşhis edilemez, bu yüzden bu hastalığa bin semptomu olan hastalık da denilir : Öksürük,hapşırma,salya akması,ateş,ishal ve kaslarda seyirmeler bu hastalığın belirtilerinden bazılarıdır.

3-) Uyuz

Bir tür deri hastalığı olan uyuz, kedilerde, köpeklerde ve hatta insanlarda görülebilir. Uyuz, akar denilen mikroskobik bir parazitin cilde nufüz edip alt deriye bulaşmasıyla oluşur.

Köpeklerde sık rastlanan iki tür uyuz vardır : Birincisi başka bir hayvanla temas sonucu oluşan sarcoptic uyuz, ikincisi ise bağışıklık sistemi ve genetikle bağlantılı olan demodectic uyuzdur.

4-) İç Parazitler

Köpekleri etkileyen en yaygın solucan grubu tenyalardır. Yatsı bir şekle sahip bu parazitler hayvanın bağırsaklarında bulunur ve tükettiği tüm gıdalarla beslenir. Bu hastalık bozulmuş, çiğ veya az pişmiş yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur.

Köpeğinizin vücudundaki parazitleri yok etmek için güvendiğiniz bir veterinerin önerdiği tedavi yöntemini uygulamanız gerekir. Solucanlardan arındırmanız gerekenler sadece yavru köpekler değildir, yetişkin köpekler de parazitlerden kolayca etkilenebilir. Bazen, solucanlar köpeğin dışkısında görülebilir ve tespit edilebilir.

5-) Eklem İltihabı

Yaşlı köpeklerde en çok görülen hastalıklardan biri eklem iltihabıdır. Ayrıca, Alman çoban köpeği ve Doberman gibi köpek ırklarını da etkileyebilir. Dahası, eklem iltihabı özellikle kalça ve dirseklerde iltihaplanma ve bozulmalara sebep olabilir. Bir köpeğin fazla kilolu veya hareketsiz olması, eklem iltihabı hastalığına yakalanma riskini artırır.

6-) Parvovirüs  ( Kanlı İshal )

Bu hastalık esas olarak hayvanın sindirim sistemini etkiler, fakat aynı zamanda kanlarındaki kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalmaya neden olur ve kalp ve bağırsaklarının düzgün çalışmasını engeller.

Köpeklerde kanlı ishalin belirtileri arasında kusma,iştahsızlık,dışkıda kan,yorgunluk,ishal,depresyon,halsizlik ve sıvı kaybı bulunur. Bu hastalık da aşı ile önlenebiliyor. Fakat bir veterinerin yapması gereken bu aşı, sadece yavru köpeklere yapılabiliyor.

7-) Mide İltihabı

Köpeklerde mide iltihabı düşündüğünüzden fazla görülür. Ve çoğu zaman evcil hayvan sahipleri bu hastalığın farkına varmaz. Temel olarak gastrit, mide mukozasının iltihabı veya tahrişidir.  Yanlış beslenme sonucu oluşur: yetersiz beslenme, aşırı fazla porsiyonlar ya da hayvanının çok hızlı yemesi, çiğnemesi gibi.

Köpeklerde mide iltihabının temel belirtileri kusma ve karında şişliktir,ancak iştah kaybı,kilo kaybı,enerji eksikliği ve aşırı tükürük üretimine de neden olabilir.

8-] Leyişmanyaz

Bu hastalık sineklerin ısırmasıyla bulaşır ve daha çok İspanya ve Avrupa’da görülür. Leyişmanyaz hastalığının belirtileri çok çeşitlidir ve bulaşmayı önlemek için en iyi yol, nedeni ortadan kaldırmaktır.

İçi su dolu kapları dışarıda ağzı açık şekilde bırakmayın. Böylece böcekler yumurtalarını bırakmak için onları kullanamazlar. Sineklerin evinize girmemesi için kapılara ve pencerelere haşere kovucu sprey sıkın. Evcil hayvanlarınıza pipet yardımıyla sivrisineklere karşı bir ilaç verebilirsiniz.

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?